Chaniotiko boureki, boureki, bureki – to pyszna, prosta i szybka w przygotowaniu zapiekanka z cukinii i ziemniaków z ziołami i kreteńskim serem. Istnieją jej różne wersje, z ciastem filo, bez ciasta, a ostatnio nawet dowiedziałam się, że istnieje jesienna wersja z dynią zamiast cukinii.
Boureki to, bez dwóch zdań, moje ulubione danie! Jest to także ukochane danie Tomka i myślę, że gdy tylko spróbujecie prawdziwego boureki, (najlepiej na wakacjach na Krecie, z lokalnych produktów) to będzie ono i Waszym ulubionym daniem.
Chociaż chaniotiko boureki jest daniem wegetariańskim, nie odczujecie braku mięsa. Smaki są tu niezwykle świeże, a dodatek ziemniaków sprawia, że jest ono bardzo sycące.
W sezonie na cukinie, najmniej raz w tygodniu dostajemy wielką, okrągłą blachę chaniotiko boureki od naszej najwspanialszej Fotouli – i trzeba przyznać, Fotoula robi najlepsze boureki pod słońcem!
Moja chęć do poznawania tradycyjnych przepisów z Krety i reszty Grecji nie pomaga mi tak, jak pomaga mi moje niepohamowanie w jedzeniu – to właśnie dzięki temu, że wsunęłam u sąsiadów dwie dokładki (nie oceniajcie – spróbujecie boureki i będziecie tacy sami!), dostałam zaproszenie na lekcje przyrządzania boureki u samej szefowej wszystkich szefów.
Przepis, który Wam podaję poniżej, tak jak i zdjęcia, pochodzi z tego właśnie warsztatu przyrządzania tradycyjnego chaniotiko boureki (ofkors tradycyjnego u mnie we wsi, jest jeszcze ta wersja z ciastem). Wybaczcie, że nie ma zbyt wielu fotografii, ani że nie są one idealne, ale wiecie, miałam ręce po łokcie w robocie!
Chaniotiko boureki. Zapiekanka warzywna z Krety.
3-4 młode cukinie
3-4 średnie ziemniaki
1 duży pomidor
1/2 pęczka mięty pieprzowej
kilka listków bazylii
2-3 łyżki mąki pszennej
1 szklanka oliwy z oliwek
200 g sera mizithra (xinomizithra)*
200 g sera staka**
2 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki oregano z Krety (czytaj tutaj)
Obierz ziemniaki, odkrój końcówki z cukinii, obierz czosnek i umyj wszystkie warzywa i zioła. Ziemniaki obierz ze skórki
Nastaw piekarnik na 200 stopni Celsjusza, grzałka górna i dolna.
Do dużej okrągłej blachy wkrój cienkie plasterki cukinii.
Posól cukinię i odczekaj minutę aż puści sok, następnie dodaj do niej mąkę i zamieszaj dłońmi.
Do blachy wkrój ziemniaki, dodaj drobno posiekaną miętę, bazylię, sól, pieprz i sery.
Zamieszaj dłońmi zawartość blachy i wyrównaj powierzchnię warzyw.
Zetrzyj pomidora na tarce o grubych oczkach i rozprowadź po powierzchni zapiekanki.
Czosnek drobno posiekaj i posyp nim boureki.
Przed wstawieniem do piekarnika polej boureki oliwą i 1/2 szklanki wody.
Piecz w 200 stopniach przez mniej więcej godzinę, lub do momentu aż wszystkie warzywa będą miękkie, a wierzch rumiany.
* W Polsce niezwykle trudno jest dostać mizithrę, czy stakę – możesz je zastąpić fetą, a nawet polską bryndzą, smak będzie podobny, ale niestety nie ten sam.
** staka to taki ser nie ser, coś między jogurtem a serem o bardzo charakterystycznym smaku. Typowy produkt kreteński, jedną z tradycyjnych potraw tu są frytki posypane staką.
- Boureki można przyrządzić dzień wcześniej, na drugi dzień jest dużo lepsze.
- Boureki na dużej blaszce zawsze będzie wyglądać mniej reprezentacyjnie, gdy się je nałoży. Jeżeli chcecie ładnie podać boureki, warto przygotować je w małych, indywidualnych naczyniach do zapiekania.
- Boureki jest wegetariańskie. Aby je zweganizować, zamiast tradycyjnych serów użyj solonego, miękkiego tofu lub alternatywy twarożku.
Rzuć też okiem na:
Ola, to boureki jest przepyszne w każdym momencie. Ponieważ niedawno byłam na Krecie ( u Ciebie też w grupie z Pauliną), miałam ser mizithra, staki nie- zastąpiłam fetą . No i oregano od Ciebie. Jezuniu, jakie to było dobre. Teraz czekam, kiedy będzie Wasza oliwa
Cześć Renato, cudnie Cię tu widzieć! Ależ się cieszę! Boureki to jedno z Tomka ulubionych dań, więc robimy je dość często i często otrzymujemy je także od Fotouli 🙂 Bardzo się cieszę, że Ci smakuje! Zamiast mizithry możesz także użyć kremowego twarożku, a nawet bryndzy, ale najlepiej poszukaj w okolicy kogoś, kto ma kozy lub owce i zapytaj czy sprzedają twaróg – ten twaróg to właśnie mizithra 🙂 Serdeczne uściski! <3
Pingback: Aginares me arakas sto fourno. Karczochy z groszkiem z pieca. – polikala
Pingback: Pomidory krojone w słoikach. – polikala
Mizifrę można dostać w sklepie Greckie Przysmaki z Krakowa, mają też sklep internetowy, tak, że za kilka dni spróbuję z mizifrą :)) tadaaam!
Wow! Strasznie się cieszę! Spróbuj kiedyś zrobić sernik z mizithry – to moje ostatnie odkrycie i zdecydowanie najlepszy sernik jaki jadłam! Pozdrawiam Cię cieplutko Lilko! <3
Pingback: Kreatotourta. Kreteński odświętny placek z mięsem. – polikala
Pingback: Gigantes Plaki. Pieczona fasola po grecku. – polikala
iewiele zostało z boureki. Było przewidziane na dwa dni a tu taki zachłanny czyn się wydarzył. Moje smaki :)))). Tyle lat przeżyłam i nie wiedziałam, że można tyle oliwy używać do potraw hre hre . A wczoraj była powtórka z Kritharaki, jeszcze z orzo ale zakupiłam już prawdziwe :)))
Panagija mou! CUDOWNE wiadomości!!! Bardzo bardzo bardzo cieszy mnie, że Ci smakowało i dziękuję Ci z całego serca za zaufanie, za to, że ze mną gotujesz. Pozdrawiam Cię najpiękniej Lilko <3
Właśnie wstawiłam z fetą ( niestety ), kupioną w czasie tygodnia greckiego w Lidl :). Wyglądała tak smakowicie, że chciałam ją jeść na surowo hre hre hre
Strasznie się cieszę! Feta też jest spoko, ale gdy tylko będziesz mieć okazję spróbuj z mizithrą i staką – to jest dopiero niebo w gębie! <3
Co zajrzę to ochlapię śliną ekran… niemożliwe te przepisy I proste, że aż chce się jeść. Miałam najpierw pojechać wreszcie do Krakowa….
Ale na Krecie jest cieplej!
Pozdrawiam ?
Ewo dziękuję Ci najpiękniej! To najlepszy komplement, że udało mi się zachęcić Cię do przyjazdu na Kretę ❤️ Ale muszę Cię uprzedzić – Kreta skradnie Ci serce i zawsze będziesz już tu wracać!