Halva simigdalenio (χαλβά σιμιγδαλένιο) dosłownie znaczy „chałwa z kaszy manny” i jest to niesamowicie słodki, pełen orzechów, przypraw i bakalii deser. Przepis na halva simigdalenio jest naprawdę prosty, szybki i postny (w tym wegański), co sprawia, że przygotowuje się go bardzo często, głównie w okresie Wielkiego Postu.
Struktura i dodatki w halva simigdalenio są bardzo podobne do znanej w Polsce „Paschy” z sera i bakalii, można więc potraktować chałwę z kaszy manny jako wegańską alternatywę. Nie myślcie proszę ani przez moment, że skoro halva jest deserem postnym, można zakwalifikować ją do deserów fit – co to, to nie! Zawartość cukru i oliwy zdecydowanie przypomina nam tu, żeby ukroić sobie troszkę cieńszy kawałek, choć wymaga to niesamowicie silnej woli, bo chałwa z kaszy manny jest po prostu pyszna.
Do chałwy z kaszy manny możemy dodać dosłownie wszystko to, na co mamy ochotę, a im więcej dodatków, tym lepszy jej smak. Doskonale sprawdzają się tu orzechy włoskie i laskowe, migdały, sezam, rodzynki, cynamon, kardamon, wanilia, mastyks, bergamota, kandyzowane owoce, skórki cytrusowe, woda różana, a nawet glika tou kouteliou. Możemy eksperymentować z dodatkami, dzięki czemu halva simigdalenio nigdy nie będzie nas nudzić.
Podczas przygotowania chałwy z kaszy manny to niezwykle ważne, żeby nie pozostawić jej ani na chwilę bez uwagi – bardzo łatwo się przypala i jest wtedy nie do odratowania. Dlatego warto przygotować sobie wszystkie składniki i dodatki, których chcemy użyć, znaim zaczniemy proce przygotowania.
Przepis na halva simigdalenio jest jednym z tych przepisów, które zapisuje się raz, a potem przygotowuje z pamięci. Dlaczego? Ponieważ wszystkie składniki odmierza się szklanką na raz, dwa, trzy i cztery. Jak? Ano tak:
Halva simigdalenio. Chałwa z kaszy manny.
1 szklanka oliwy
2 szklanki kaszy manny
3 szklanki cukru
4 szklanki wody
dodatki: cynamon, ekstrakt z wanilii, rodzynki, orzechy włoskie, glika tou koutaliou
Formę na babkę, szklaną miskę, keksówkę, lub duży pojemnik żaroodporny natłuść porządnie oliwą.
Do wysokiego garnka z grubym dnem wlej oliwę i wsyp kaszę.
Ustaw na ogniu i ciągle mieszając drewnianą łyżką, smaż około 5 minut aż kasza manna nabierze lekko złotego koloru.
Zdejmij z ognia, dodaj cukier i dobrze wymieszaj.
Dodaj wodę i ponownie postaw na ogniu.
Gotuj około 10 minut ciągle mieszając, bardzo uważając, żeby się nie przypaliło.
Gdy kasza wciągnie już całą wodę zdejmij garnek z ognia i dodaj ulubione dodatki i przyprawy. Dokładnie wymieszaj.
Wlej jeszcze gorącą zawartość garnka do przygotowanej formy. Uciskaj masę dość dobrze, żeby dokładnie wypełniła całą formę.
Wyrównaj powierzchnię chałwy czystą łyżką i pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
Przełóż ostygniętą chałwę na talerz, udekoruj bakaliami i podawaj z dobrą herbatą, lub kawą po grecku.
- Halva simigdalenio na pewno się uda jeśli użyjesz tej samej szklanki do odmierzania wszystkich składników i jeśli będziesz ją dobrze, energicznie mieszać.
- Dla urozmaicenia struktury możesz użyć dwóch rodzajów kaszy manny – grubej i drobnej.
- Jeżeli chcesz uzyskać bardziej kremową konsystencję, polecam użyć mleka roślinnego zamiast wody (nie tradycyjna opcja).
- Chałwę z kaszy manny można też podawać na ciepło, albo rozlać ją do indywidualnych miseczek i podawać w formie osobnych deserów.
- Halva simigdalenio jest całkowicie wegańska, można ją przygotować nawet kilka dni wstecz (trzymać w lodówce) i moim zdaniem doskonale nadaje się jako świąteczny deser.
Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!
Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.
Rzuć też okiem na: