Fasolia mavromatika to dosłownie fasola czarne oczko. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej czarnej plamce, dzięki której wyglądem nieco przypomina małe oczka. Kokkinista natomiast znaczy po prostu „czerwonawy”, „na czerwono” i jest to popularny sposób przygotowywania wielu potraw, zarówno na bazie roślin strączkowych, czy warzyw, ale też na sposób kokkinista przygotowuje się w Grecji mięso i ryby.
Nazwa kokkinista bierze się z koloru sosu w jakim zrobiona jest potrawa – jest dość gęsty, czerwony od pomidorów, lekko słodki i pełen aromatycznych warzyw i ziół. Ze względu na obfitość i popularność w Grecji typowych składników do kokkinista, powstało bardzo dużo potraw przyrządzanych w ten sposób, gdzie praktycznie jedyną zmienną jest główny składnik i zależny od niego czas przygotowania.
Fasolia mavromatika jest uznawana przez moich sąsiadów za najlepszą odmianę fasoli, ponieważ jest drobna, doskonale zachowuje kształt (czyli nie rozgotowuje się szybko), ma przyjemną konsystencję i jest delikatnie słodkawa. Nasz przyjaciel Sifis mówi, że najlepsza fasolada wychodzi właśnie z fasoli czarne oczko, ale dziś zdecydowałam się pokazać Wam przepis, który dostałam od jego mamy, na fasolia mavromatika w czerwonym sosie.
Fasolia mavromatika kokkinista jest naprawdę świetną, sycącą propozycją na rozgrzewający obiad, ale uwierzcie mi, najlepiej smakuje na drugi dzień, lekko tylko podgrzana, podana z grubą pajdą wiejskiego chleba, którym można później zbierać sos z talerza.
Fasolia mavromatika kokkinista. Fasola czarne oczko w czerwonym sosie.
150 g suchej fasoli czarne oczko – namoczonej przez noc
2 średnie marchewki
2 średnie czerwone cebule
1/2 pęczka selera naciowego (liście)
1/4 pęczka natki pietruszki
1 łyżka posiekanego koperku
1/2 szklanki oliwy
2-3 duże pomidory
1 łyżeczka miodu (opcjonalnie)
sól i pieprz
Namoczoną fasolę odcedź i ugotuj w dużej ilości osolonej wody, aż będzie prawie miękka.
Odcedź fasolę, ale zachowaj kubek wody z jej gotowania.
Pomidory zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Marchewki i cebulę obierz i pokrój w półplasterki.
Seler i pietruszkę drobno posiekaj.
W rondlu o grubym dnie rozgrzej olej, dodaj cebulę i marchewkę i dobrze wymieszaj. Smaż ciągle mieszając, aż warzywa zmiękną.
Następnie dodaj pomidory, seler, pietruszkę, koperek i fasolę. Podlej delikatnie 1/2 kubka odłożonej wody z gotowania fasoli i dokładnie wszystko wymieszaj.
Gotuj na wolnym ogniu około 15 minut, do momentu aż fasola będzie całkiem miękka. W razie gdyby sos był zbyt gęsty, dodaj resztę zachowanej wody z gotowania fasoli.
Gdy fasola będzie miękka, dodaj miód, sól i pieprz do smaku. Zamieszaj i zdejmij z ognia.
Podawaj na ciepło lub zimno, koniecznie z dobrym pieczywem.
- Fasolia mavromatika kokkinista najlepiej smakuje na drugi dzień po przygotowaniu.
- Tak przygotowana fasola świetnie się przechowuje – możesz zrobić większą ilość i zamrozić ją w plastikowych pojemnikach. Po rozmrożeniu wystarczy ją raz zagotować i jest gotowa do jedzenia.
- Fasolia mavromatika kokkinista jest całkowicie wegańska.
Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!
Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.
Rzuć też okiem na:
Pingback: Mavromatika me maratho. Fasola czarne oczko z koprem włoskim. – polikala