W tytule celowo napisałam, że soufra jest najprostszym ciastem z filo, żeby nie wprowadzać Was w błąd. Zrobienie domowego ciasta filo wciąż wymaga wiele uwagi, choć nie raz widziałam jak kreteńskie babcie rozciągają wielkie płachty filo, cienkiego jak pajęcza nić, zaledwie kilkoma ruchami. Ponieważ sama jednak nie opanowałam tej magicznej sztuki, pozostaje mi polecić Wam kupienie mrożonego ciasta filo w lokalnym markecie.
A kupcie, bo warto! Soufra bowiem to naprawdę pyszne ciasto, które przygotować może nawet dziecko, lecz wyglądem przypomina wypiek z wyrafinowanej cukierni. Cienkie filo wysmarowane oliwą układa się w majestatyczną rozetę, podpieka, następnie polewa masą jajeczną, ponownie piecze i, jak to w greckich deserach bywa, uroczyście kąpie to wszystko w diabelnie słodkim syropie. Już brzmi dobrze, co?
Soufra, choć podobna pod względem składników, różni od znanego Wam już z mojego bloga, sztandarowego kreteńskiego ciasta – portokalopity tym, że tutaj naprawdę nic nie może się nie udać. Nie suszymy ciasta filo, a je podpiekamy, omijając tym samym ryzyko oklapnięcia, które w przypadku portokalopity, jeśli nie wysuszymy ciasta filo na wiór, bywa częstym błędem.
Soufra różni się też od coraz popularniejszej w internecie patsavouropity głównie tym, że zawsze jest słodka, nie wymaga użycia sera, a samo filo układa się w charakterystyczny kształt, niczym nie przypominający patsavoura, czyli… starej szmaty. Ale o tym innym razem, teraz soufra – greckie ciasto z mlecznym kremem gotowe w mniej niż godzinę! Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że to takie galaktoboureko dla leniwych…
Soufra, greckie ciasto z filo z mlecznym kremem
Opakowanie ciasta filo (około 450g)
około 200 ml oliwy (najlepiej naszej niefiltrowanej Oliwy Poli Kala)
Na krem:
5 jajek
250 g cukru
600 ml tłustego koziego lub owczego mleka lub 500 ml mleka i 100 ml tłustej śmietanki 36%
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
2 płaskie łyżki mąki pszennej
2 łyżki drobnej kaszy manny (semoliny)
skórka z pomarańczy (polecam Ci nasze najsłodsze, niewoskowane pomarańcze z Krety)
szczypta mielonego cynamonu (opcjonalnie)
Na syrop:
1,5 szklanki cukru
1 szklanka wody
2 łyżki miodu (najlepiej tymiankowego miodu od Georgiosa)
sok z 1/2 cytryny (zobacz nasze cytryny z Krety)
1 laska dobrego cynamonu (polecam Ci nasz cynamon Poli Kala)
Zacznij od syropu, bo musi się schłodzić: Do szerokiego garnka o grubym dnie dodaj wodę, cukier, miód, sok z cytryny i cynamon. Zagotuj i mieszaj, aby cukier i miód się rozpuściły.
Zmniejsz ogień do minimum i gotuj jeszcze 5 minut od czasu do czasu mieszając.
Zdejmij z ognia i pozostaw do całkowitego wystygnięcia, możesz go też przechowywać (po wystygnięciu) w lodówce.
Przygotuj ciasto filo: Okrągła formę o średnicy około 30 cm wysmaruj dokładnie odrobiną oliwy.
Piekarnik rozgrzej do temperatury 200 stopni Celsjusza, grzałka górna i dolna.
Na blacie rozłóż płat ciasta filo i posmaruj go dokładnie oliwą. Ułóż na nim kolejny płat ciasta filo i też posmaruj go oliwą. Powtórz te czynności ponownie, aż otrzymasz 3 płaty ciasta filo wysmarowane oliwą i zlepione ze sobą.
Wzdłuż dłuższego brzegu składaj zlepione płaty ciasta w harmonijkę o wysokości około 5 cm. Zwiń ją luźno w okrągłą „różę” i ułóż na środku blachy.
Ponownie wysmaruj oliwą i zlep ze sobą 3 płaty ciasta filo, zwiń je w harmonijkę i układaj wkoło na blasze, tworząc rozetę wypełniającą blachę. Nie układaj ciasta zbyt ciasno!
Posmaruj wierzch ułożonego ciasta oliwą i piecz w 200 stopniach przez 20 minut lub do momentu aż wierzch będzie jasnozłoty.
Teraz pora na krem: w misie miksera (lub ręcznie, trzepaczką) porządnie ubij jajka z cukrem na gładką masę.
Mleko przelej do rondelka i delikatnie podgrzej do temperatury około 60 stopni (czyli ciepłe, ale nie gorące).
Do masy jajecznej dodaj wanilię, skórkę pomarańczową, mielony cynamon, jeśli go używasz, mąkę, kaszę mannę i stopniowo, bardzo powoli, cały czas mieszając dodawaj ciepłe mleko.
Wymieszaj wszystko na bardzo gładką masę.
Wyjmij zezłocone ciasto filo z piekarnika i delikatnie, powoli polej je masą mleczno-jajeczną, uzupełniając wszystkie wolne przestrzenie.
Piecz ponownie w 200 stopniach Celsjusza przez około 20 minut.
Gotowe, jeszcze gorące ciasto polej cienką strużką bardzo zimnego syropu – powoli i stopniowo.
Pozostaw do całkowitego wystygnięcia zanim pokroisz.
- Soufra naprawdę dobrze smakuje dopiero następnego dnia, warto więc przygotować ja nieco wcześniej.
- Aby soufra dobrze wchłonęła syrop, musi być zachowana między nimi różnica temperatur – albo zimny syrop i ciepłe ciasto, albo zimne ciasto i gorący syrop.
- Soufra jest ciastem wegetariańskim. Aby ją zweganizować, użyj roślinnego mleka i zamiast jajek, wymieszaj dodatkowe 200 ml z jeszcze 4 łyżkami stołowymi drobnej kaszy manny. Konsystencja będzie podobna, choć nieco cięższa. Miód możesz pominąć lub zastąpić syropem klonowym.
Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!
Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.
Rzuć też okiem na: