Lagana to rodzaj płaskiego chleba, tradycyjnie przygotowywanego na zakwasie, z mąką pszenną, sezamem i bez żadnego tłuszczu. Je się go tylko raz do roku, w Kathara Deftera, czyli czysty poniedziałek – dzień zaczynający post przed Wielkanocą.
Kathara Deftera obchodziliśmy wczoraj, a wszystkie piekarnie pękały w szwach od tłumów chcących kupić lagana na tradycyjny piknik. Dzień ten obchodzi się bardzo rodzinnie, wszyscy wychodzą się na plaże i łąki, aby puszczać latawce, a do jedzenia przygotowuje się bezkręgowe owoce morza, chałwę, oliwki, taramosalata (gęstą pastę z ikry dorsza) i właśnie chlebki lagana.
Z biegiem czasu lagana zaczęło nabierać innych niż tradycyjne form – spotyka się je z oliwkami, posypane wieloma ziarnami, czy pieczone z ciemnej mąki. Lagana ma też inny smak w zależności od miejsca, z którego pochodzi. W Chania lagana jest pszenne, z oliwkami i posypką z sezamu, ale przyszło nam spróbować lagana z wioski Izy i Manolisa – Platanos – i okazuje się, że tam lagana jest lekko polewana miodem i posypywana sezamem. Więc wiecie – lagana laganie nie równa.
Nie ukrywam, że tradycyjna lagana bez oliwy (podczas ścisłego postu nie je się mięsa, nabiału, jajek i oliwy) nie jest tak dobra, jak z choćby jej odrobiną, dlatego w moim przepisie sugeruję, abyście użyli kilku łyżek oliwy dla smaku. Tradycyjnie lagana przygotowuje się na zakwasie, jednak w wielu miejscach odchodzi się od tego zwyczaju i piecze się je na drożdżach. Jest to szybsza wersja, gdzie swój własny chleb lagana możecie już chrupać w 1,5 godziny od ropoczęcia przygotowań.
Wiele przepisów mówi, żeby ciasto na lagana wałkować – nie róbcie tego. Będzie o wiele bardziej sprężyste i puszyste jeśli rozciągniecie je dłońmi, nie przerywając pęcherzyków powietrza. Ja do swojego chleba dałam garść posiekanych oliwek, bo miałam i lubię, ale to także jest opcja. Jedno jest pewne – z chlebkiem lagana post nam nie straszny – są absolutnie pyszne!
Lagana. Grecki chleb na początek postu.
500 g mąki pszennej
14 g (dwie paczki) suszonych drożdży, lub 40 g świeżych drożdży
szczypta cukru
350 ml ciepłej wody
1 łyżeczka drobnej soli
2-3 łyżki oliwy z oliwek (opcja nie postna)
150 g posiekanych oliwek (opcjonalnie)
sezam
W dużej misce, lub misce od robota kuchennego, wymieszaj wodę, drożdże i cukier. Zostaw na 5 minut, aż drożdże zaczną pracować.
Natłuść oliwą dużą szklaną miskę.
Dodaj mąkę, sól i, jeśli używasz, oliwki. Wyrabiaj ciasto robotem, lub łyżką przez 3-4 minuty, aż wszystkie składniki się dobrze połączą.
Przełóż ciasto do naoliwionej miski, przykryj wilgotną ściereczką i zostaw w cieple aż ciasto podwoi swoją objętość (około 30 minut).
Posyp blat i ręce mąką. Przełóż ciasto na blat i uformuj dwa bochenki.
Posypanymi mąką dłońmi rozciągaj każdy bochenek na cienki, około 1 cm grubości, podłużny placek. W razie potrzeby posypuj dłonie i ciasto mąką (nie za dużo!).
Przełóż każde rozciągnięte ciasto na osobną blachę wyłożoną papierem do pieczenia i palcami zrób dość sporo wgnieceń w cieście.
Przykryj blachy suchą ściereczką i zostaw na 20 minut.
Piekarnik nagrzej do 230 stopni Celsjusza.
Po upływie 20 minut, zwilż powierzchnię chlebów wodą i bardzo obficie posyp je sezamem.
Piecz chlebki lagana w 230 stopniach, około 15 minut, albo aż się zezłocą.
- To ważne, żeby piekarnik był bardzo dobrze nagrzany zanim wsadzimy lagana do środka. Tylko w ten sposób skórka będzie chrupiąca, a wnętrze miękkie i puszyste.
- Lagana możecie też upiec na kamieniu do pizzy, lub w piecu do pizzy. Należy wtedy zmniejszyć czas pieczenia do około 7-10 minut.
- Przepis na lagana jest w zupełności wegański, tak samo, jak większość postnych potraw w Grecji.
Rzuć też okiem na:
Podziwiam Panią , piękna strona , świetnie i ciekawie prowadzona !
Przepisy rewelacyjne ! No i ta oliwa , pomidory et cetera .
Postanowiłam być Pan klientem .
Należę do pokolenia Babć z Krety ,
dlatego to mi tak wolno idzie .
Pozdrawiam serdecznie Barbara .
Dziękuję z całego serca! Przesyłam serdeczne pozdrowienia! <3 🙂