O tym dlaczego coraz więcej ludzi (w tym my) decyduje się na pieczenie chleba w domu, pisałam Wam już w przepisie na najprostszy chleb pszenny na drożdżach. I myślałam wtedy, że naprawdę nie potrafię zrobić prostszego chleba, niż ten pszenny właśnie, jednak ostatnio okazało się, że dopiero wspinam się szczebelek po szczebelku na drabinie lenistwa.
Otóż da się prościej. Mało tego, chleb, który chcę Wam dziś zaprezentować może dłużej stać, niż ten wyłącznie pszenny a to z powodu wyższej wilgotności ciasta oraz dodatku oliwy i octu. W piekarniku mieszczą się 2 lub 3 keksówki o długości 28 centymetrów, pozwala to więc na upieczenie kilku bochenków na raz, co pomoże zaoszczędzić na dodatkowym prądzie.
Ten prosty i szybki chleb pszenno-żytni na drożdżach świetnie nadaje się do zamrożenia. Pokrójcie go sobie w kromki, poporcjujcie po tyle, ile jecie na raz i zamroźcie na później. Możecie go też przechowywać w glinianym naczyniu z pokrywką, na przykład w garnku rzymskim, wtedy wolniej będzie wysychał.
Choć to chleb pszenno-żytni na drożdżach, a nie na zakwasie, to dodatek dobrego octu z czerwonego wina lub octu balsamicznego sprawia, że smakuje bardzo podobnie do chleba na zakwasie. Ja lubię dodawać do niego pestki słonecznika, orzechy, lub płatki śniadaniowe, ale jeśli nie chcecie takich dodatków, to po prostu dodajcie kolejne 50 g mąki żytniej.
Taki świeżutki, pachnący bochenek z chrupiącą skórką aż się prosi o to, żeby posmarować go czymś dobrym, a że wciąż jest doskonały sezon na dobre i tanie bakłażany i papryki, polecam Wam przygotować do tego przepyszną, dymną saltsa melitzanas, czyli pastę z pieczonego bakłażana, którą możecie zapasteryzować w słoikach, by cieszyć się nią całą zimę.
To kolejny przepis z serii „Zaradnie jak yiayia!”, w której dzielę się z Wami poradami greckich babć na to, jak przetrwać w kryzysowych czasach. Bo jeśli potraficie upiec sobie chleb, najlepiej kilka na raz, by oszczędzać energię, to mało co Was w życiu zaskoczy.
Prosty i szybki chleb pszenno-żytni na drożdżach
150 g mąki żytniej
350 mąki pszennej + 1 łyżeczka do wysypania formy
50 g ziaren słonecznika lub orzechów, lub płatków owsianych
łyżeczka soli
7 g suszonych drożdży lub 20 g drożdży świeżych
3 łyżki (15 g) oliwy, najlepiej naszej niefiltrowanej Oliwy Poli Kala + odrobina do wysmarowania formy
6 łyżek (30 g) octu z czerwonego wina lub balsamicznego, lub jabłkowego
450 ml ciepłej (nie gorącej) wody
Formę keksową o długości 28 cm wysmaruj odrobiną oliwy i wysyp odrobiną mąki.
W dużej misce dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką wszystkie składniki.
Przełóż wymieszane ciasto do wysmarowanej i wysypanej mąką formy.
Pozostaw do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość (w zależności od temperatury powietrza, od godziny do trzech)
Nagrzej piekarnik do temperatury 220 stopni Celsjusza, grzałka górna i dolna.
Piecz chleb w 220 stopniach przez 45-60 minut. Im więcej bochenków pieczesz na raz, tym dłuższy czas pieczenia.
Po upieczeniu wyjmij z formy i ostudź na kratce.
- Chleb pszenno-żytni na drożdżach jest upieczony gdy postukasz w jego dno i wyda głuchy odgłos.
- Czas pieczenia pszenno-żytniego chleba na drożdżach zależy od tego, ile bochenków chcesz upiec na raz. Pojedynczy bochenek powinien piec się w 45 do 50 minut w temperaturze 220 stopni Celsjusza. Ja mam bardzo stary piekarnik, więc lepiej abyście sprawdzali swój chleb podczas pieczenia, zaglądając przez szybkę piekarnika (nie otwierajcie drzwi piekarnika gdy chleb się piecze!).
- Jeśli nie chcesz w chlebie dodatku ziaren, płatków czy orzechów, po prostu dodaj kolejne 50 g mąki żytniej.
- Chleb pszenno-żytni na drożdżach jest całkowicie wegański.
Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!
Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.
Rzuć też okiem na:
Łyżeczek, nie łyżek- łyżeczki do herbaty mieszczą po 5 ml , a łyżki po 20 ml
Łyżek. Miara jest podana w gramach, nie mililitrach, a zarówno ocet, jak i oliwa mają inną gęstość niż woda. Ważyłam tworząc ten przepis, ale jeśli nie wierzysz mi na słowo, to po prostu ustaw miskę na wagę i zważ zamiast odmierzać łyżką.
Jaki typ mąki żytnie dać?
Jasną, typ 580 <3
Nie ma nic lepszego niż samodzielnie przygotowany chleb. Wygląda świetnie, a smakuje pewnie jeszcze lepiej. Bardzo ciekawy, prosty przepis dla każdego!
Dziękuję pięknie! Tak, zgadzam się – domowy chleb jest najlepszy!:)
Czy mogę zastąpić mąkę pszenną na żytnia? I ten ocet czemu się dodaje?
Niestety nie da się zastąpić mąki pszennej żytnią, bo ta ma inne wchłanianie wody i trzeba by pozmieniać kompletnie proporcje oraz czas wyrastania. Ale możesz dać mocną mąkę orkiszową, taką jak typ 00 – efekt powinien wyjść podobny. Ocet daje się trochę dla smaku, trochę dla wilgotności i trochę dla wspomożenia drożdży, dlatego ważne żeby był dobrej jakości.