W moim ebooku „Pascha. Smak Wielkanocy na Krecie”, który możecie pobrać za darmo, zapisując się na nasz newsletter (na stronie bloga), nie ma pola do popisu dla wegan i wegetarian. Grecka Wielkanoc obfituje w mięso, nabiał i jajka, a warzywa pojawiają się zaledwie w formie maleńkiej sałatki gdzieś smutnie zepchniętej na brzeg stołu. Ponieważ jednak, jak zapewne już wiecie, jestem całym sercem za przynajmniej ograniczaniu produktów odzwierzęcych w naszych dietach, postanowiłam, że w tym tygodniu będziemy z Tomem proponować Wam wegańskie potrawy, tradycyjne dla kuchni kreteńskiej i greckiej, zupełnie przypadkowo roślinne, ale w formie, która mogłaby być propozycją godna wielkanocnego stołu.
Wiecie już z tego posta, że w Grecji Wielki Post wciąż jest przez wiele osób restrykcyjnie przestrzegany. Jeśli jednak z jakiegoś powodu ktoś nie mógł pościć przez całe 47 dni, często zdarza się, że pości bardzo restrykcyjnie przez ostatnie 7 dni do Wielkanocy. Post ten jest całkowicie wegański, wyklucza wszelkie produkty odzwierzęce, a niekiedy nawet i oliwę.
My nie będziemy aż tak restrykcyjni i będziemy w naszych przepisach używać naszej niefiltrowanej, najlepszej na świecie Oliwy Poli Kala, ale już zdecydowanie nie znajdziecie w najbliższym tygodniu tu ani grama mięsa, mleka, serów, czy jajek. Przygotujcie się natomiast na feerię barw, ogromnie dużo dobrego smaku, dużo warzyw i niezwykle proste przepisy.
Każdą z potraw, które przedstawimy Wam w nadchodzących dniach, próbowaliśmy sami i serwowaliśmy nie raz na odświętnym stole, a nawet najbardziej zagorzali mięsożercy nie mogli powstrzymać się przed dokładką! Dlatego też proponujemy Wam spróbować zaserwować część z nich (lub i wszystkie, czemu nie!) podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych.
Zaczynamy od wegańskiej, postnej lemonopity, która upieczona w formie na babkę fantastycznie zaprezentuje się na śniadaniu wielkanocnym! Ciasto ma świeży, lekki smak dzięki skórce z cytryny, nie jest za słodkie, więc dla wielbicieli mocnej słodyczy konieczny będzie lukier, i jest idealnie wilgotne, więc zachowa świeżość przez całe dwa dni świąt.
Do jego przygotowania potrzeba zaledwie kilku składników, ważne jednak, aby nie pomijać soku z cytryny – bez obecności jajek i nabiału, to właśnie ten sok wchodząc w reakcję z proszkiem do pieczenia sprawi, że ciasto będzie pięknie wyrośnięte.
Wegańska lemonopita
3 kopiaste filiżanki mąki pszennej
1 filiżanka cukru pudru
1 kopiasta łyżeczka proszku do pieczenia (15g)
skórka starta z 1 cytryny
2 niepełne filiżanki mleka roślinnego, soku pomarańczowego lub wody
sok z 1/2 cytryny
50 ml oliwy (najlepiej naszej Oliwy Poli Kala)
Dodatkowo:
lukier, cukier puder do posypania, lub polewa czekoladowa
Nagrzej piekarnik do temperatury 200 stopni Celsjusza, grzałka górna i dolna. Formę na babkę wysmaruj porządnie oliwą i wysyp mąką.
W dużej misce wymieszaj wszystkie suche składniki: mąkę, cukier puder, proszek do pieczenia i skórkę z cytryny.
W wymieszanych suchych składnikach zrób dołek i wlej składniki mokre: mleko roślinne, sok lub wodę, oliwe oraz sok z cytryny.
Bardzo dokładnie wymieszaj masę łyżką lub trzebaczką tak, aby nie było żadnych grudek.
Przełóż ciasto do przygotowanej formy na babkę i piecz w 200 stopniach przez około 1 godzinę lub do momenty, aż wierzch ciasta mocno się zarumieni.
Po wyciągnięciu z pieca pozostaw lemonopitę do całkowitego wystygnięcia, przełóż na talerz i polej lukrem, polewą lub posyp obficie cukrem pudrem i udekoruj wedle uznania.
- Lemonopita powinna być mocno wilgotna, ale nie surowa w środku. Jeśli wolisz, aby była bardziej wyrośnięta i mniej zbita, dodaj jeszcze 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia (kolejne 7 g).
- Aby lemonopita nie opadła, nie trzaskaj drzwiczkami piekarnika, gdy ją włożysz i nie otwieraj ich podczas pieczenia. To, czy ciasto jest gotowe, sprawdzaj podglądając przez szybkę.
- Ciasto na wegańską lemonopitę powinno mieć konsystencję gęstej śmietany, dlatego też pamiętaj, aby filiżanki z mąką były kopiaste, a te z mlekiem roślinnym nie były pełne. Mleka zawsze możesz dolać, jeśli ciasto wyjdzie zbyt gęste.
- To ważne, aby do przygotowania lemonopity używać tej samej filiżanki. Nigdy nie odmierzaliśmy proporcji w tym przepisie na gramy, ale zawsze, dzięki użyciu tego samego naczynia, się ono udaje.
- Lemonopita z tego przepisu jest całkowicie wegańska.
Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!
Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.
Rzuć też okiem na: