polikala dżem figowy figi marmelada

Dżem figowy.

polikala dżem figowy figi marmelada

Dżem figowy brzmi prosto – ot, zwykły dżem – ale zapewniam Was, że w takiej wersji osiąga wyższy poziom smaku! Figi są teraz w pełni sezonu, więc będąc na Krecie możecie skosztować ich z wielkich krzaków, rosnących praktycznie przy każdej drodze.

Figi są także bardzo delikatne i niestety nie można ich trzymać długo w postaci świeżej, bo być może dzięki ogromnej ilości zawartych z nich cukrów, bardzo szybko się psują. Zrobienie przetworów z fig, zdaje się więc być najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Dlatego w Grecji (i najpewniej we wszystkich krajach, w których figi rosną) można spotkać się z szeroką gamą przetworów z figglika tou koutaliou, czyli greckie słodkie łyżeczki, suszone figi, wszelkiego rodzaju słodycze z figami w roli głównej i oczywiście dżemy.

Choć niekwestionowaną królową wypieków jest moja Fotoula, to o tytuł ten w kwestii marmolad, powoli zabiega nasza sąsiadka Maria. Otrzymałam od niej słoik lepkiego, słodkiego dżemu z własnoręcznie zebranych przez nią fig, a już po pierwszej łyżeczce wiedziałam, że potrzebuję tego przepisu!

Długo nie musiałam czekać, kiedy nasza Sołtysowa z Falassarny, Iza, pozwoliła mi wkroczyć w jej drzewo figowe i ogołocić je nieco z pysznych, słodkich jak miód, zielonych fig. Zobowiązałam się wtedy, że przedstawię Wam przepis na dżem figowy, co też niniejszym czynię. A że mam przepis na dżem od Marii, do którego dodałam od siebie jeden, naprawdę „robiący robotę” składnik – liść laurowy, śmiem twierdzić, że będzie to jeden z naszych ulubionych przetworów.

polikala long line

Dżem figowy z liściem laurowym.

polikala long line

3 kg bardzo dojrzałych fig

1/2 kg cukru

2 liście laurowe, najlepiej świeże

skórka z 1/2 pomarańczy

1 szklanka wody

Figi umyj, obierz i pokrój na ćwiartki.

Do dużego, szerokiego garnka o grubym dnie dodaj figi, cukier, liście laurowe i wodę, zagotuj, następnie zmniejsz ogień do minimum i gotuj bez przykrycia, od czasu do czasu mieszając.

Po około godzinie, dodaj drobno pokrojoną skórkę pomarańczową i ewentualnie dodaj odrobinę wody, aby utrzymać konsystencję, jaką chcesz.

Gotuj jeszcze 30 minut przełóż do wyparzonych słoików, zakręć i postaw do góry dnem.

Gdy słoiki całkowicie wystygną możesz je odwrócić i przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu.

polikala dżem figowy figi marmelada
polikala porady
  • Liść laurowy idealnie pasuje do fig, więc choć będzie Was kusić aby go nie dodawać, spróbujcie – obiecuję, że nie będzie pachnieć zupą.
  • Kontrolujcie konsystencję dżemu, ponieważ gotuje się długo, w zależności od tego jak soczyste będą Wasze figi może on wymagać mniej, lub więcej wody.
  • Warto zamiast wody na końcu dodać sobie odrobinę aromatycznego rumu.
polikala wegański
  • Przepis na dżem figowy z liściem laurowym jest oczywiście wegański.

Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!

Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.

Rzuć też okiem na:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *