Briam to pyszna, prosta i aromatyczna letnia zapiekanka warzywna. Choć jej główne składniki, bakłażany, cukinia i ziemniaki pozostają niezmienne, sam briam jest trochę jak polska sałatka jarzynowa – wszyscy go znają, a każdy robi go inaczej.
Próbując zdobyć tradycyjny przepis na briam, pytałam kilkunastu osób o to, jak go się przygotowuje i ani raz nie zdarzyło mi się usłyszeć tego samego. Jedni dodają marchewkę, inni obsmażają warzywa przed włożeniem do pieca, ktoś dodaje starte pomidory, a ktoś w plasterkach. Tak naprawdę jest to bez znaczenia – każda wersja briamu ma w sobie coś interesującego i dzięki różnorodności przepisów, briam nie znudzi się łatwo.
Jakby nie było briam jest pyszny! Kiedy pierwszy raz o nim usłyszałam i wymieniono mi jego skład, nie sądziłam, że aż tak zaskoczy mnie smakiem. Spodziewałam się raczej czegoś w stylu ratatouille albo leczo, ale to co dostałam, było zdecydowanie czymś nowym – pyszne, lekko stawiające opór zębom kawałki warzyw, mocno aromatyczne zioła i czosnek, a wszystko skąpane w oliwie. Słońce na talerzu.
Gdy potem dowiedziałam się jak prosto się go przygotowuje, wiedziałam już, że briam, czyli grecka zapiekanka warzywna zagości u nas w domu na stałe. Tak też się stało i przygotowuję go w ilościach hurtowych, bo briam całkiem dobrze się przechowuje i nadaje się zarówno do jedzenia na ciepło, jak i na zimno w postaci meze.
Briam. Grecka zapiekanka warzywna.
2 bakłażany
2 cukinie
2 duże obrane ziemniaki
2 czerwone cebule
4 pomidory
2 czerwone szpiczaste papryki
1 pęczek natki pietruszki
1/2 łyżeczki dzikiego tymianku
1 łyżka posiekanego rozmarynu
1/2 łyżeczki suszonego oregano
3 ząbki czosnku
około 1 szklanki oliwy
sól
Wszystkie warzywa (oprócz 2 pomidorów) pokrój w dość grube plastry, a cebulę w półplasterki.
Pozostałe 2 pomidory zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Czosnek zetrzyj na tarce, lub drobno posiekaj.
Natkę pietruszki dość grubo posiekaj, wymieszaj z pozostałymi ziołami.
Włącz piekarnik na 200 stopni, grzałka górna i dolna.
Dużą, najlepiej okrągłą blachę, lub naczynie do zapiekania wysmaruj oliwą.
W naczyniu ciasno układaj plastrami bakłażany, ziemniaki, cukinię, cebulę, paprykę i pomidory.
Posyp warzywa solą, wymieszanymi ziołami i czosnkiem i polej startymi na tarce pomidorami.
Polej jeszcze odrobiną oliwy i piecz około 1,5 godziny w 200 stopniach Celsjusza.
- Wcale nie musisz bawić się w ładne układanie warzyw w naczyniu. Jeżeli nie masz na to ochoty, albo czasu, zwyczajnie pokrój warzywa w mniej więcej takie same, niezbyt małe kawałki i wymieszaj z pozostałymi składnikami, następnie piecz jak w przepisie.
- Briam podany w taki sposób doskonale sprawdza się jako wegańska potrawa na przyjęcia, a z powodzeniem można go też przyrządzić w mniejszych naczyniach, jako indywidualne porcje.
- Briam jest świetny też na zimno! Podany z dobrym pieczywem, stanowi wyjątkowo dobre meze.
- Pamiętaj, żeby warzyw na briam nie kroić zbyt drobno, bo podczas pieczenia zwiotczeją i będą bez wyrazu.
- Jeśli kusi Cię żeby dodać mniej oliwy, nie rób tego. Bakłażany nie będą miały co wsiąknąć, przez co cała potrawa będzie nieprzyjemnie sucha.
- Przepis na briam jest całkowicie wegański.
Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!
Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.
Rzuć też okiem na:
Cześć! Czy warzywa po tak długim czasie nie będą zbyt miękkie? Właśnie jadłam dziś Briam w Grecji i zastanawiam się czy ziemniaki wstępnie przygotować – bo wymagają dużo dłuższej obróbki niż pozostałe składniki
Cześć! Nie, warzywa będą w sam raz, ale musisz użyć świeżych i twardych. Jeśli martwisz się o ziemniaki, po prostu pokrój je w cieńsze plasterki niż resztę warzyw, ale nie podgotowuj ich, bo się brzydko rozpadną – pieczone razem z resztą świetnie nasiąkną sokiem z pozostałych składników i będą przepyszne!
Bardzo dziękuję!
<3
Wygląda wspaniale.
Pieczemy pod przykryciem czy w otwartym naczyniu?
Dziękuję! 🙂 W otwartym naczyniu, chyba że Twój piekarnik przypala za mocno, wtedy przykryj pokrywką lub folią aluminiową i odkryj na 10 minut przed końcem pieczenia.
Piękne zdjęcia!
Dziękuję pięknie!
Ok…a co z cebulą? Pokroiłam i co dalej??
Oj, już dopisałam, dziękuję, że zwróciłaś mi na to uwagę! Cebule układamy warstwowo wraz z innymi warzywami 🙂
Ale to dobre!!!!!! Dzisiaj dopiero zrobiłam bo mi bakłasie wpadły w ręce. Od dzisiaj moja ulubiona zapieksa :))). Dzięki za ten smak i przepis.
Strasznie się cieszę! Też pokochałam ten smak, a przecież to takie proste danie. Dziękuję za Twoją obecność i miłe słowa ?