polikala suszone pomidory w oliwie jak zrobić suszone pomidory suszone pomidory na zimę

Suszone pomidory w oliwie. Jak zrobić suszone pomidory?

polikala suszone pomidory w oliwie jak zrobić suszone pomidory suszone pomidory na zimę

Podczas mojej ostatniej rozmowy telefonicznej z Mamą, powiedziała mi, że w moim rodzinnym mieście, na targu rolnym, pomidory lima – czyli jedna z lepszych odmian do wszelkich przetworów – są za 2,50zł więc kupiła hurtowe ilości. Podobno jest to cena okazyjna (nie mieszkam w Polsce już tyle lat, że nie mam odniesienia, stąd bazuję na opinii specjalistki), spieszę więc Wam donieść, że są, że po 2,50zł, i że idealnie nadają się na między innymi, suszone pomidory.

Suszone pomidory zawsze uważałam za niesamowicie prostą sprawę – kroisz pomidory, wystawiasz na słońce/do piekarnika/do suszarki do warzyw, potem zalewasz oliwą lub nie i gotowe. Niestety wszystkie moje wcześniejsze próby zrobienia suszonych pomidorów kończyły się fiaskiem. A to mi pomidory spleśniały, a to suche jak wiórki i niejadalne, a to smak nie ten (po cholerę ja dawałam tyle czosnku…) – macie obraz.

Dopiero gdy Iza, nasza Sołtysowa z Falassarny, podarowała nam niewyobrażalne ilości pomidorów, moje koleżanki ze wsi wytłumaczyły mi, jak naprawdę powinno się robić suszone pomidory i szybko zrozumiałam, co robiłam źle.

polikala suszone pomidory w oliwie jak zrobić suszone pomidory suszone pomidory na zimę

W poniższym przepisie nie znajdziecie miar używanych składników, bo są one elastyczne i zależą od tego ile pomidorów macie, jakiej odmiany, ile miały wody itd. Wystarczy, że będziecie podążać za wskazówkami, a suszone pomidory na pewno się Wam udadzą.

Zdaję sobie też sprawę z tego, że zaczął się październik i trudno byłoby Wam suszyć pomidory na słońcu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście suszyli je w piekarniku nastawionym na 50 stopni Celsjusza, suszarce do warzyw i owoców, czy nad piecem, jak to drzewiej bywało.

Wiadome jest też, że w zależności od sposobu suszenia,jego czas będzie się różnił. My suszyliśmy pomidory we wczesnym letnim słońcu i zajęło nam to 9 dni – rano wystawialiśmy pomidory na taras, a na na noc chowaliśmy je do domu, aby nie zawilgotniały. Zaobserwowaliśmy też, że pomidory suszone na płótnie suszyły się wolniej, niż pomidory suszone na metalowych blaszkach.

polikala suszone pomidory w oliwie jak zrobić suszone pomidory suszone pomidory na zimę

Ważne też, żeby pomidory nie były całkiem suche i twarde. Dobrym momentem zaprzestania suszenia jest ten, gdy pomidory są pomarszczone, suche w dotyku, ale nadal się wyginają, trochę jak twarda guma.

Ocet, którego będziecie używać powinien być najlepszej jakości, na jaką możecie sobie pozwolić. Z białego wina będzie delikatniejszy, z czerwonego bardziej wyrazisty – to kwestia Waszego gustu, jakiego octu użyjecie. Oczywiście pamiętajcie też, aby wszystkie słoiki, których używacie były dobrze wyparzone i wysuszone. Nie przesadzajcie też z ilością przypraw – suszone pomidory są intensywne same w sobie, zbyt duża ilość dodatków może zabić ich smak.

polikala long line

Suszone pomidory w oliwie.

polikala long line

Pomidory (najlepiej lima, śliwkowe, san marzano lub inne mięsiste z małą ilością wody)

sól morska gruboziarnista

ocet winny, biały lub czerwony

oregano

liście laurowe (opcjonalnie)

kapary w occie

oliwa

wysterylizowane słoiczki do przechowywania suszonych pomidorów

Pomidory pokrój na połówki lub ćwiartki, jeśli są duże.

Ułóż na sitkach, blachach lub deskach wyłożonych płótnem i posyp każdą cząstkę około 1/2 łyżeczki soli tak, aby cała powierzchnia pomidora była posolona.

Susz do momentu, aż pomidory będą twarde, suche w dotyku, lecz nadal będą się giąć, nie łamać (jak twarda guma).

W szerokim garnku zagotuj ocet na wysokość 7 cm.

Na gotujący się ocet wrzucaj partiami pomidory i gotuj każdą partię około 4-5 minut. Odcedzaj łyżką cedzakową na płaski talerz.

Na dno każdego wysterylizowanego słoiczka wrzuć szczyptę oregano, 4-5 kaparów i jeden mały (lub 1/2 większego) liścia laurowego jeśli używasz.

Układaj odcedzone pomidory ciasno w przygotowanych słoikach i zalej oliwą tak, aby pokryła powierzchnię 1 cm warstwą.

Nożem lub wykałaczką poruszaj zawartością słoika tak, aby oliwa na pewno dostała się w każde miejsce, a bąbelki powietrza uciekły.

Zakręć słoiki i przechowuj w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Od czasu do czasu upewniaj się, że pomidory są całkowicie przykryte warstwą oliwy. Jeśli chcesz możesz je zapasteryzować.

polikala suszone pomidory w oliwie jak zrobić suszone pomidory suszone pomidory na zimę
polikala porady
  • Po zasoleniu pomidory puszczą sok, jeśli jest go dużo, wylej go lub wymień płótna, na których leżą pomidory na suche. Przyspieszy to proces suszenia.
  • W żadnym wypadku nie wyrzucajcie octu z gotowania pomidorów, ani oliwy ze słoików! Są świetnymi dodatkami do sałatek i potraw, przelejcie je do butelek i używajcie gdzie Wam pasuje.
polikala wegański
  • Przepis na suszone pomidory jest ofkors wegański. Suszone pomidory są świetnym źródłem!

Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!

Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.

Rzuć też okiem na:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *