Bekri meze to niesamowicie aromatyczny gulasz wieprzowy, pełen różnokolorowej papryki i ziela angielskiego. Nazwa tej potrawy oznacza w wolnym tłumaczeniu „meze pijaka”, ponieważ mianem Bekris określało się w Grecji człowieka, który siedział w kafenijo czy ouzerii codziennie, dziś nazwalibyśmy go „knajpianym meblem”, czyli kimś, bez kogo obecności to miejsce nie miałoby klimatu.
Tak jak z wieloma greckimi potrawami (na przykład z melintzanes imam), historii powstania nazwy tej potrawy jest kilka. Pierwsza mówi o tym, że bekri meze było ulubionym meze każdego Bekris i dlatego tak się nazywa, druga wersja mówi o tym, że nazwa wzięła się z duszenia mięsa w dużej ilości wina (tak jak np. nasze ciasto pijak nosi swoje dumne miano z powodu zawartego alkoholu), a trzecia wersja, którą znam mówi o tym, że bekri meze jest idealne do wypicia dużej ilości alkoholu – bo raz, ze się nie usznupiesz tak szybko dzięki ilości tłuszczu w wieprzowinie, a dwa, że jest dosyć pikantne, no to trzeba je suto zapijać.
Wersji powstania nazwy bekri meze jest pewnie jeszcze kilka i jeśli je znacie, to koniecznie opowiedzcie mi o nich w komentarzach. Jedno jest pewne – bekri meze jest świetną, prostą potrawą, która może być jadana zarówno jako meze, ale i z dodatkiem pieczonych ziemniaków i sałatki, może stanowić świetne danie główne.
Bekri meze. Grecki gulasz wieprzowy na winie
1/2 kg łopatki wieprzowej
1/2 kg różnokolorowej papryki (słodkiej i ostrej, waga bez gniazd nasiennych)
1 duża czerwona cebula
20-40 kulek ziela angielskiego
1 liść laurowy (na przykład ten)
mała szczypta cynamonu
mała szczypta cukru
1 łyżeczka oregano z Krety (znajdziesz je tutaj) lub dwie łyżeczki zwykłego oregano
1/4 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
1/2 szklanki dobrego octu z czerwonego wina
1 szklanka dobrego wytrawnego czerwonego wina
1/2 szklanki oliwy (najlepiej naszej)
2 duże pomidory starte na tarce o grubych oczkach
1 łyżeczka przecieru pomidorowego
sól i pieprz
Mięso pokrój w kawałki o wielkości 3 cm, przełóż do miski i zalej octem. Wymieszaj i odstaw na minimum kilka minut, a najlepiej na pół godziny.
Paprykę pokrój w dość duże kawałki, cebulę pokrój w półplasterki.
Mięso porządnie odcedź z octu i przełóż do suchej miski.
W wysokim garnku o grubym dnie rozgrzej oliwę. Dodaj mięso i smaż około 3-4 minuty z każdej strony.
Dodaj cebulę i smaż kolejne 2-3 minuty, co chwilę mieszając.
Dodaj paprykę, przyprawy, wino, pomidory i przecier pomidorowy oraz sól i pieprz do smaku.
Duś pod częściowym przykryciem na wolnym ogniu przez około 1-1,5 godziny od czasu do czasu mieszając, żeby się nie przypalało.
Podawaj na ciepło.
- Bekri meze najlepiej smakuje odgrzane drugiego dnia, kiedy wszystkie smaki się ze sobą dobrze wymieszają.
- Ziele angielskie w bekri meze pełni kluczową rolę – to ono nadaje tej potrawie tego charakterystycznego smaki i im więcej go dodamy, tym bardziej intensywne będzie nasze bekri meze.
- Niektóre przepisy na bekri meze zawierają białe wino zamiast czerwonego. My używamy naszego domowego czerwonego wina, ale myślę, że z białym też będzie pyszne, tylko może bardziej delikatne.
- Warto posypać sobie gotowe bekri meze odrobiną startego sera feta!
- Myśleliście, że nie da się zweganizować bekri meze? Nic bardziej mylnego! Przygotowywałam już bekri meze z kostką sojową gotowaną w bardzo ciemnym, esencjonalnym bulionie i też wyszło pyszne! Ważne jednak, żeby w wegańskiej wersji dodać więcej ziela angielskiego, czyli te 40 kulek na podane proporcje (1/2 kg namoczonej już kostki sojowej).
Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!
Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.
Rzuć też okiem na: