Post stworzony dla facebookowej grupy „GRECJA”.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Dzień dobry i dobrego tygodnia, zapraszam na dzisiejszy odcinek Kulinarnej Krety!
Choć dla mnie to zdecydowanie zbyt wcześnie, większość sklepowych półek zapełnia się już świątecznymi ozdobami, a w cukierniach na dobre zagościły świąteczne ciasteczka kourabiedes i melomakarona. Czekam jeszcze tylko na wszechobecne “Last Christmas” i chyba sama zacznę przedświąteczne zakupy zwłaszcza, że w mojej kuchni świąteczne przepisy już się pojawiają, aby móc je Wam zaprezentować w grudniu, gdybyście chcieli spędzać Boże Narodzenie w greckim stylu.
Tak, jak na Wielkanoc nieodłącznym elementem odświętnego stołu jest w Grecji jagnięcina, tak na Boże Narodzenie nie może zabraknąć wystawnych potraw z wieprzowiną w roli głównej. Pieczona z ziemniakami i cytryną, duszona z pomarańczowym sokiem, czy w pomidorowym sosie z małymi cebulkami, wieprzowina to głównie zimowy przysmak.
Na kreteńskiej wsi do tej pory wiele osób hoduje swoje zwierzęta na mięso i nie są to tylko kury, kozy czy barany. Nasi sąsiedzi oprócz drobiu wszelkiej maści hodują także świnie, zawsze w parzystej ilości – połowa dla domu, połowa na sprzedaż, część z tego także na rozdanie bliskim. Dlatego też każdej zimy mięso wieprzowe pojawia się w lokalnych kuchniach coraz częściej, jest cięższe, tłustsze, dostarcza więcej energii ciężko pracującym wśród oliwnych drzew rolnikom. Jada się je, jak na kreteńską kuchnię przystało, z tym, co akurat jest w szczycie sezonu: z ziołami w oliwie, z fasolą, kasztanami, ziemniakami, ale nie brakuje także ciekawych połączeń wieprzowiny z zimowymi owocami, pomarańczą, cytryną, gorzką pomarańczą, jabłkami lub, chyba najbardziej zaskakującego smaku, wieprzowiny z pigwą.
Pigwa kojarzyć się może z syropem, dżemem, nalewką, lub najpopularniejszym przysmakiem – kandyzowaną pigwą w syropie, czyli γλυκά του κουταλιού κυδώνι, dosłownie “słodycz na łyżeczkę z pigwy”, dlatego też gdy usłyszałam, że jada się ją tutaj w wytrawnej formie i to jeszcze z dość specyficzną w smaku wieprzowiną – hirino me kydoni (xοιρινό με κυδώνι), nie wydawało mi się być dobrym połączeniem.
No ale oczywiście musiałam tego spróbować… Bałam się, że to słodko-słone danie będzie smakować tak, jak każde słodko-słone danie mi smakuje, czyli okropnie, do tego nie umiałam sobie wyobrazić tego perfumowanego, lekko waniliowego smaku pigwy w potrawie z mięsem. Gdy spróbowałam jednak efektu końcowego, okazało się to przyjemnie smaczne – słodycz pigwy była naprawdę znikoma, natomiast jej konsystencja i skarmelizowana powierzchnia robiły ciekawe tło do rozpadającej się wieprzowiny i nasiąkniętych sosem ziemniaków.
Choć nie jestem fanką takich połączeń smakowych, myślę, że niektórym z Was hirino me kydoni, czyli wieprzowina z pigwą może bardzo przypaść do gustu. Jest to często spotykane danie w okresie świąt Bożego Narodzenia i jak zapewniają mnie moje źródła, bardzo kreteńskie, jednak ja, jako miłośniczka bardziej wytrawnych potraw, pozostanę przy pigwie w syropie, a wieprzowinę pozostawię tym, którzy ją lubią.
Wieprzowina z pigwą. Hirino me kydoni
700 g łopatki wieprzowej
½ kg pigwy
1-2 duże ziemniaki
½ szklanki oliwy
szczypta dzikiego oregano lub ½ łyżeczki zwykłego oregano
½ szklanki wody
1 duży pomidor starty na tarce o grubych oczkach (opcjonalnie)
sok z ½ cytryny
sól i pieprz
Wieprzowinę pokrój w kostkę o grubości około 5 centymetrów.
Ziemniaki i pigwę obierz, oczyść pigwę z gniazd nasiennych i pokrój wraz z ziemniakami na kawałki podobnej wielkości, co mięso.
Na szerokiej i głębokiej patelni rozgrzej oliwę.
Smaż na niej wieprzowinę do momentu, aż będzie mocno rumiana.
Przełóż usmażone mięso do osobnego naczynia, a na patelnię dodaj ziemniaki i pigwę.
Smaż od czasu do czasu mieszając przez 3-4 minuty lub do momentu aż się lekko zarumienią.
Dodaj mięso, oregano, sól, pieprz, wodę oraz startego pomidora jeśli używasz.
Zmniejsz ogień do minimum, przykryj częściowo pokrywką i gotuj na najmniejszym ogniu około 30 minut lub do momentu, aż mięso będzie miękkie, ale ziemniaki nie będą się rozpadać.
Dodaj sok z cytryny, doprowadź do wrzenia, zdejmij z ognia i podawaj od razu.
- – Jeśli lubisz jeszcze słodszy smak w potrawach z mięsem, możesz dodać do wieprzowiny z pigwą łyżeczkę płynnego miodu.
Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!
Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.
Rzuć też okiem na: