Post stworzony dla facebookowej grupy „GRECJA”.
Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα! Dzień dobry, dobrego tygodnia i dobrego miesiąca! Greckim zwyczajem witam się z Wami życząc Wam pomyślności i zapraszam na Kulinarną Kretę.
O karobie mówi się coraz więcej, jednak biorąc pod uwagę jego właściwości, myślę, że wciąż za mało. Te zimozielone drzewa są niezwykle odporne na gorący klimat, czują się więc świetnie w krajach śródziemnomorskich. Trudno więc, aby ich przypominające strączki fasoli owoce, nie znalazły wykorzystania w lokalnych kuchniach.
Karob, nazywany również chlebem świętojańskim, a w Grecji noszący nazwę “haroupi” składa się w prawie połowie z cukrów, jest więc doskonałym słodzikiem i świetnie spisuje się we wszelkich deserach. Na Krecie tradycyjnie przygotowuje się z niego haroupomelo, czyli w wolnym tłumaczeniu – miód z karobu. Miód z karobu z miodem ma wspólną wyłącznie nazwę, a robi się go dokładnie tak, jak opisywane kiedyś przeze mnie petimezi, czyli zagęszczony syrop z winogron.
Posiekane strączki karobu zalewa się wodą i gotuje kilka godzin, aby wilgoć odparowała, a naturalny cukier stworzył gęsty, klejący i słodki syrop. O karobie mówią, że do złudzenia przypomina kakao, ale nie dajcie się na to nabrać. Choć karob rzeczywiście jest ciemny jak kakao, to w smaku wyraźnie czuć różnicę. Ma charakterystyczny smak, który niezwykle trudno do czegoś przyrównać, natomiast jego właściwości zdrowotne sprawiają, że naprawdę warto włączyć go do swojej diety.
Karob ma bardzo silne działanie wykrztuśne, sprawdza się więc doskonale jako syrop na kaszel, jest polecany palaczom oraz w kuracjach oczyszczających płuca. W przeciwieństwie do kakao, nie zawiera kofeiny, tym samym nie podwyższa ciśnienia i można go spożywać na noc. Nie zawiera też “złego cholesterolu”, wspomaga trawienie, hamuje biegunkę i reguluje ilość kwasów w żołądku. Oprócz tego pełen jest fosforu i wapnia, przeciwutleniaczy, witamin (w tym witaminy E – bardzo istotnej dla pięknej skóry), węglowodanów i białka.
No dobrze, ale z czym to się je? Najpopularniejszą formą karobu dostępną w sklepach jest drobny proszek. Możemy go dodawać do ciast, gotować na mleku lub wodzie tak, jak kakao, albo używać jako słodzika, choć trzeba pamiętać, że wszystko zabarwi na czekoladowy kolor. Na Krecie spotkałam tradycyjne sucharki – paksimadia – z dodatkiem karobu, chleby i ciastka z jego dodatkiem, a także słodkie kremy do pieczywa na bazie mąki z chleba świętojańskiego, czyli karobowego proszku.
Taki też krem dziś dla Was przygotowałam, całkowicie wegański, orzechowy i nieco przypominający w smaku popularny czekoladowo-orzechowy krem do pieczywa – z tą różnicą, że mój słodki krem z karobu nie zawiera cukru, niezdrowych tłuszczy, polepszaczy smaku i mleka. Będąc na Krecie możecie więc śmiało przywozić ze sobą wspaniały, często z oznaczeniem bio, kreteński karob, aby w domu na osłodę przyrządzić sobie takie słodkie smarowidło.
Słodki krem z karobu.
150 g mąki karobowej (drobno sproszkowanego karobu)
około 300 ml wody
50 ml oliwy
100 g bardzo drobno mielonych orzechów włoskich, laskowych lub migdałów
nasiona z 1 laski wanilii
Do rondla o grubym, najlepiej nieprzywieralnym dnie wsyp karob.
Ustaw na palniku i praż suchy proszek na średnim ogniu przez 3-4 minuty ciągle mieszając.
Dodaj wodę, dobrze wymieszaj i gotuj przez 15-20 minut na najwolniejszym ogniu, do momentu gdy uzyskasz gęstą konsystencję syropu (coś, jak popularne kiedyś mleko w tubce).
W razie gdyby masa była zbyt sucha, dodaj odrobinę wody.
Następnie dodaj nasiona wanilii i oliwę, dokładnie wymieszaj, gotuj jeszcze przez 2 minuty i zdejmij z ognia.
Dodaj mielone orzechy, dokładnie wymieszaj, aby nie pozostawić grudek, jeżeli masa jest zbyt zbita, wyrównaj konsystencję odrobiną dokładnie wymieszanej oliwy.
Przełóż do słoika i trzymaj w lodówce.
Używaj jako smarowidła do chleba, nadzienia do pączków czy rogalików, albo wyjadaj łyżeczką prosto ze słoika!
- Krem z karobu możesz przechowywać w lodówce około tygodnia.
- Do kremu z karobu możesz też dodać aromatyczne przyprawy, jak cynamon, goździki, czy skórkę pomarańczową.
- Przepis na krem z karobu jest całkowicie wegański.
Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!
Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.
Rzuć też okiem na: