Papoutsakia dosłownie oznacza “buciki” i nawiązuje do wyglądu tej tradycyjnej greckiej potrawy. Przekrojony na pół bakłażan, wydrążony i napełniony mięsnym farszem rzeczywiście wygląda jak błyszczące pantofle. Jak chyba z każde tradycyjne danie, papoutsakia ma tyle wersji, ile osób je przygotowuje – a to z beszamelem, a to z kawałkiem żółtego sera na wierzchu, czy też posypane pokruszonym serem feta. Powstało też wiele wersji wegetariańskich, jednak ta najpowszechniejsza to wciąż ta z mielonym mięsem i taką też, aromatyczną, lekko korzenną i niezwykle sycącą odsłonę papoutsakia pragnę Wam przedstawić.
Jeżeli obserwujecie nasze media społecznościowe to wiecie, że co roku obiecuję sobie, że nie będę kupować bakłażanów, bo wiem, że już w sezonie mój ogród (i wszystkie sąsiedzkie ogrody) będzie pękał w szwach od tych błyszczących, granatowoczarnych, pięknych warzyw.
Oczywiście kończy się to wyłącznie na obietnicach, bo nie mogę oprzeć się straganom uginającym się od bakłażanów i zawsze, przy każdych zakupach po nie sięgam. Na Krecie mamy naprawdę wiele odmian oberżyn – białe, przypominające nieco jajka, jasnofioletowe i prążkowane, podłużne i wąskie, pachnące niemal jak perfumy.
Na całe szczęście kuchnia kreteńska i grecka obfituje w pomysły na wykorzystanie bakłażanów i przyznam szczerze, że nie zdarzyło się jeszcze, żeby jakieś danie z ich przygotowaniem mi nie smakowało.
Gdy pytałam Was w relacjach na instagramie, na jakie dania z bakłażanów macie ochotę, najwięcej z Was powiedziało, że papoutsakia, czyli greckie faszerowane bakłażany. Poniższy przepis to jeden z kilku, które przygotowuję, ale myślę, że na początek najprostszy i najbardziej uniwersalny, a smakiem niezwykle zbliżony do klasyka klasyków – mousakas.
Pappoutsakia. Greckie faszerowane bakłażany
4 duże bakłażany
300 g mielonej jagnięciny lub wołowiny
¼ szklanki czerwonego wina
1 duża obrana cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
400 g krojonych pomidorów z puszki
2 duże liście laurowe
½ łyżeczki mielonego cynamonu
¼ łyżeczki mielonych goździków
250 ml mleka
1 kopiasta łyżeczka mąki pszennej
szczypta mielonej gałki muszkatołowej
oliwa
sól
Bakłażany umyj i przekrój na pół.
Nagrzej piekarnik do 200 stopni, grzałka górna i dolna.
Ułóż bakłażany przeciętą stroną ku górze na blasze do pieczenia wyłożonej papierem i posmaruj je dokładnie oliwą. Piecz około 15 minut, aby bakłażany delikatnie zmiękły i dały się wydrążyć.
Po tym czasie wyjmij bakłażany z pieca i ostrożnie, nie przecinając skórki wydrąż ich miąższ, przekładając go na drewnianą deskę do krojenia.
Pokrój wydrążony miąższ bardzo drobno i przełóż do miski. Cebulę pokrój w bardzo drobną kostkę, a czosnek przeciśnij przez praskę.
Na wysokiej patelni rozgrzej oliwę na około ½ centymetra. Dodaj cebulę i czosnek i smaż, ciągle mieszając, na średnim ogniu do momentu aż cebula się delikatnie zeszkli.
Dodaj mięso mielone i smaż wciąż mieszając przez 5-7 minut. Następnie dodaj przecier pomidorowy, pomidory, wino, liście laurowe, cynamon, goździki i sól. Jeżeli całość będzie zbyt gęsta, dodaj ½ szklanki wody.
Gotuj częściowo przykryte przez 30 minut na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, żeby się nie przypaliło.
Po 30 minutach dodaj odciśnięty w dłoniach miąższ z bakłażanów i gotuj kolejne 10-15 minut, aż farsz będzie dość gęsty.
Ułóż wydrążone bakłażany w naczyniu żaroodpornym lub na blasze do pieczenia wysmarowanej oliwą. Wypełnij je farszem i przygotuj beszamel.
W rondelku delikatnie podgrzej 50 ml oliwy. Dodaj mąkę i mieszaj, smażąc na wolnym ogniu 2-3 minuty.
Dodawaj stopniowo mleko, ciągle mieszając sos, najlepiej trzepaczką, aby się nie przypalił.
Gdy dodasz i zagotujesz już całe mleko, dodaj gałkę muszkatołową i odrobinę soli.
Wymieszaj i nakładaj po kilka łyżek na faszerowane bakłażany.
Piecz w 200 stopniach, grzałka górna i dolna, przez około 20 minut, lub do momentu, aż beszamel nabierze złotego koloru.
- Papoutsakia doskonale smakuje w towarzystwie patates lemonates i sezonowej sałatki kreteńskiej.
- Do beszamelu możesz dodać trochę startego sera graviera lub pokruszonego sera feta.
- Papoutsakia można bardzo łatwo zweganizować. Wystarczy, że zastąpisz mięso ugotowaną zieloną sczewicą lub granulatem sojowym (namoczonym wcześniej w bulionie), a mleko zastąpisz jego roślinnym odpowiednikiem.
Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!
Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.
Rzuć też okiem na: