polikala baklava greckie ciasto klasyk

Baklava. Greckie „ciasto klasyk”.

polikala baklava greckie ciasto klasyk

Baklava, bakława, baklawa – to wszystko nazwy jednego, bardzo słodkiego i popularnego w całej Grecji (i nie tylko!) ciasta. Choć teorie odnośnie pochodzenia baklavy są podzielone i niemal zawsze wzbudzają ogromne kontrowersje, pewnym jest, że deser ten ewoluował na przestrzeni wieków, by przyjąć znaną nam dzisiaj formę. Warto wspomnieć, że pierwszy deser do złudzenia przypominający baklavę, został podobno spisany już w II wieku przed naszą erą, choć czytałam też wersje, jakoby baklava miała pochodzić od Asyryjczyków, aż z VIII wieku przed Chrystusem (źródło).

Baklava znana była w całym Imperium Ottomańskim, pojawia się więc ona po dziś dzień zarówno w Grecji, jak i w Turcji i na Bałkanach. Jakkolwiek nazwa pozostaje ta sama, to każdy kraj baklavę robi nieco inaczej, począwszy od używania innego rodzaju orzechów do nadzienia, po rodzaj tłuszczu, którym smarowane jest ciasto filo.

Jedno pozostaje niezmienne – baklava musi ociekać słodkim syropem! Cieniutkie warstwy ciasta filo, przekładane aromatycznym, orzechowym nadzieniem, tuż po wyjęciu z pieca polewane są zimnym syropem, tworząc przy tym lepką, słodką i kuszącą całość.

polikala baklava greckie ciasto klasyk

Grecka wersja baklavy będzie zawierać orzechy włoskie i/lub migdały podczas gdy turecka baklava zdecydowanie będzie mienić się zielonymi pistacjami. Baklava jest już jednak tak popularna, że powstają także jej nowoczesne wersje, jak czekoladowa baklava, z owocami lub warstwą słodkiego sera.

Dziś przygotowałam dla Was wersję, moim zdaniem, najprostszą – ciasto filo, orzechy włoskie, cynamon i syrop, ale absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście puścili wodze fantazji i poeksperymentowali z nadzieniem, jakie najbardziej przypadnie Wam do gustu.

Bardzo ważna uwaga – baklava, jak i inne ciasta i pity z udziałem ciasta filo, musi być nacięta przed pieczeniem. Jeżeli tego nie zrobicie, nie będziecie w stanie ukroić po upieczeniu ładnego kawałka, ponieważ ciasto filo zrobi się kruche jak cienka tafla lodu i pod jakimkolwiek naciskiem noża zacznie się kruszyć oraz nierównomiernie pękać. Pamiętajcie też, że zasada jest jedna – gorące ciasto i zimny syrop (więcej tutaj).

polikala baklava greckie ciasto klasyk
polikala long line

Baklava.

polikala long line

Na syrop:

1,5 szklanki cukru

2 szklanki wody

sok z 1/2 cytryny

listki geranium laska cynamonu, kilka goździków (opcjonalnie)

Na baklavę:

500 g siekanych orzechów włoskich lub migdałów

2 łyżki mielonego cynamonu

75-100 g cukru

kilka łyżek wody różanej (opcjonalnie, ale warto)

1/2 łyżeczki mielonych goździków

8-10 płatów ciasta filo

około 1/2 szklanki oliwy

Najpierw przygotuj syrop: w garnku o grubym dnie podgrzej wodę z cukrem i przyprawami, jeśli ich używasz.

Gdy cukier się rozpuści przelej syrop do szerokiej miski (wyciągnij przyprawy), dodaj sok z cytryny, wymieszaj i pozostaw do ostygnięcia, a najlepiej włóż do lodówki.

Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza, grzałka górna i dolna.

Prostokątną blaszkę (20cm x 30cm) wysmaruj oliwą i ułóż na niej pierwszy płat ciasta filo (możesz je przyciąć, jeśli jest za duże).

Posmaruj ciasto porządnie oliwą i ułóż kolejną warstwę ciasta. Powtórz to samo jeszcze dwa razy w (sumie zużywając 4 płaty ciasta).

W dużej misce wymieszaj posiekane orzechy z cynamonem, cukrem i wodą różaną.

Wyłóż zawartość miski na blachę z ciastem i przykryj kolejnymi czterema warstwami ciasta i oliwy (tak samo: ciasto, oliwa, ciasto, oliwa…).

Przytnij lub złóż wystające brzegi i natnij baklavę w kawałki, jakie chcesz otrzymać.

Wstaw do piekarnika i piecz w 180 stopniach, przez około 40 minut, następnie zwiększ temperaturę do 220 stopni i piecz kolejne 5-10 minut, pilnując, aby się nie przypaliło.

Wyciągnij ciasto z piekarnika i natychmiast polewaj je powoli zimnym syropem.

Odstaw co całkowitego ostygnięcia, a najlepiej na całą noc.

polikala baklava greckie ciasto klasyk
polikala porady
  • Jak już mówiłam, baklava musi być pocięta na pożądane przez nas kawałki przed pieczeniem, inaczej nie będzie się dało ukroić równego kawałka.
  • Gorącą baklavę polewamy wyłącznie zimnym syropem, natychmiast po wyjęciu z pieca.
  • Syrop można przygotować wcześniej i trzymać w butelce lub słoiku w lodówce.
  • Do syropu można dodać jakiekolwiek przyprawy chcemy – wodę różaną, skórkę pomarańczową, cynamon, ale można go też pozostawić bez dodatków, wyłącznie z cukru, wody i soku z cytryny.
  • Baklava najlepiej smakuje dobrze odstana, na drugi dzień.
polikala wegański
  • Przepis na baklavę jest w zupełności wegański.

Zamów naszą niefiltrowaną oliwę z Krety!

Oliwa to nasza największa pasja! Zajęliśmy się jej produkcją, aby móc zaoferować
najlepszej jakości oliwę z Krety także na Waszych stołach.

Rzuć też okiem na:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *